Salı, Ekim 4, 2022

Dış İlişkiler Raporu

ERDEK TİCARET ODASI DIŞ İLİŞKİLER

ERDEK TİCARET ODASI DIŞ İLİŞKİLER – FAALİYETLER

 

Odamız dış ilişkilerini güçlendirmek, üyelerini ve bölgesini dış pazarlara açabilmek ve olası uluslararası işbirliği fırsatlarını yakalayabilmek için 2014 yılı itibarı ile çalışmalarına hız vermiş ve bu hususlarda önemli sonuçlar elde etmiştir. Gürcistan Ankara Büyükelçisi’nin Odamızı ziyareti ile başlayan uluslararası ilişkilerimiz günümüzde gelişerek devam etmektedir.

Odamız uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi ve takibi için alanlarında uzman danışmanlardan destek almaktadır. Son yıllarda öne çıkan Afrika iş ve yatırım fırsatları göz önüne alınıp 2019 yılı Nisan ayında Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ve heyeti bölgemize davet edilmiştir.

Yapılan ziyaret kapsamında Erdek ve bölgesinde faaliyet gösteren sektörlerin ( zeytin – zeytinyağı, mermer, tarımsal ürünler, sanayi ürünleri) temsilcileri ile bir araya gelen heyet ile ticari, ekonomik ve kültürel konularda ortak çalışma ve hareket etme kararı alınmıştır. Önümüzdeki dönem başta fuarların ziyareti, ve ticari faaliyetlerin geliştirilmesi ve öğrenci transferi gibi başlıklarda çalışmalar başlayacaktır.

Bölgemize yakın komşular ile ilişkilerin geliştirilmesi başta turizm sektörü olmak üzere Erdek te faaliyet gösteren tüm sektörlere katma değer yaratmak için Odamız 2019 Temmuz ayı içerisinde Dış İlişkiler Danışmanları AB Uzmanı Hakkı Zakir İPEK ve Orman Mühendisi Tarık Karpuz’u Bulgaristan’a göndermiştir. Bulgaristan’ da gerçekleşen temaslar kapsamında Çeşitli STK’lar, Türkiye Sofya Ticaret Ataşeliği, Gürcistan Sofya Büyükelçiliği, Bulgaristan-Gürcistan Ticaret ve Sanayi Odası ile bir araya gelinmiştir.

Bu yıl içerisinde Bulgaristan Bursa Başkonsolosu ve Ticaret Ataşesi Odamızı ziyaret edecektir. Gerçekleşecek bu ziyaretten sonra Bulgaristan’dan Erdek’e turist gelmesi karşılıklı ticaret faaliyetlerinin arttırılması, kardeş şehir ve kardeş oda ve öğrenci transferi konularında kararlar alınacaktır. 2020 senesinde Erdek yurtdışı kardeş odasını seçerek bugüne kadar ilişki geliştirdiği ülkeler başta olmak üzere yeni fırsatları da değerlendirerek ekonomik, sosyal-kültürel alanlarda faaliyetlerini sürdürecektir.

13 – 14 ARALIK BULGARİSTAN BURSA KONSOLOSU VE TİCARET ATAŞESİNİN ERDEK TİCARET ODASI DAVETİ İLE BÖLGEYİ ZİYARETİ

Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Veselin Bozhilov ve Ticaret Ataşesi Alexander Aleksandrov, tarih ve deniz turizmini yerinde incelemek üzere Odamızın daveti üzerine bölgemizi ziyaret etti. Bulgaristan Konsolosu Veselin Bozhilov ve ateşe Aleksandrov’un onuruna bölgesel aktörlerin yoğun katılımı ile yemek verildi. Yemeğe Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, Ticaret Odası Başkanı Mimar F. Özlem Sarı, AB uzmanı ve Proje Koordinatörü Hakkı Zakir İpek, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz de katıldı. Yemekte ilk konuşmayı yapan Odamız yönetim kurulu başkanı Özlem Sarı, Erdek olarak dış ticaret ilişkilerini geliştirmek için çaba harcadıklarını belirtti.

 

Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Veselin Bozhilov ve Ticaret Ataşesi Alexander Aleksandrov  “Bulgaristan ile Türkiye arasında kültürel, endüstriyel ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için çaba harcayan Odamıza teşekkür ederek  Erdek’e yaz aylarında gelecek  Bulgaristan, Polonya ve Rusya’dan yabancı turistlerin ülkeler arası ilişkilerin  gelmesi için oynayacakları önemin dikkatini çektiler.

 

Erdek Ticaret Odasında tüm sektörler temsilcilerinin katılımı ile bir gün sonra gerçekleşen toplantıda Erdek’e gelecek turist kafileleri ile ilgili yapılması gereken hususlar istişare edildi. Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Veselin Bozhilov ve Ticaret Ataşesi Alexander Aleksandrov Erdek Ticaret Odası ve Bulgaristan – Gürcistan Sanayi ve Ticaret Odasının 2020 yılında gerçekleşecek proje kapsamında kardeş oda olacakları haberini memnuniyet ile karşıladılar ve bu hususta gerekli desteği sağlayacaklarını ifade ettiler. Ortodoks dünyası için özel önemli olan Erdek hinterlandına ilginin arttırılması; sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda ilerleme elde edilmesi ve bu kapsamda dış ilişkilerin geliştirilmesi adına Odamız başta komşu ülkeler olmak üzere dış dünya ile bağlantı kurmaya ve üyelerinin menfaatleri için çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.

13-14 15 Şubat Sofya İş Konseyi ve Varna Kardeş Oda protokolü imzalanmasına karar verildi